gondolatok mindenről

RetrÓRA 6. - A tollak négy színű kaméleonja

2010/08/27. - írta: Garas Attila

Tudjátok, szoktam írni, s nem csak blogot géppel, hanem betűket kézzel is, amihez ceruzát vagy tollat használok. A golyóstoll magyar találmány, de hogy annak négyszínű változata is, abban már nem vagyok biztos, lehet ez éppen magyar is, de ha nem is a hazai ipar terméke, akkor is népszerű volt az biztos.

Akkoriban minden alsós (de szerintem felsős) tanáromnak volt ilyen, ugyanis ezzel volt a legegyszerűbb váltani a piros és fekete pontok között. Akadt aki ennek örömére bevezette az átmeneti zöld pontokat is, s ezzel egyidőben saját mértékegységrendszert vezetett be, miszerint 5 zöld egy piros, 5 piros pont egy csillag, 5 csillag meg egy ötös...hasonlóan a negatív irányba is, sokszor már követhetetlenül. Később a naplókban is szín szerinti megkülönböztetést használtak a témazáró dolgozat (általában piros) , a röpdolgozat (zöld) és a felelés (fekete) érdemjegyei között. Még szerencse hogy a kék színt meghagyták nekünk.
A "Kaméleon"-t (jelenkori márkajelzés) egyébként én is használtam, tiszta fém, tartós darab, színváltáskor nem zavaró, olykor kellemes csattanással jelezte pl. "ZÖLDRE VÁLTOTTAM", s jól mutatott egy ilyen tollal vezetett őrsi napló is. Ámde a gyerekkéznek nehéz íróeszköznek bizonyult és valószínű ezért is döntöttem úgy inkább darabjaira szedem, megfejtve működését. Nos a belső betéteket rúgók tartják össze, ezeket pedig az ingkapocs feszití ki. A teteje lecsavarható, számos mini "puska" helyét biztosítja, van benne egy műanyag csőelem is rajta egy papírtekecs a színekkel, de a működését homály fedi: nem sikerült rájönnöm s azóta nem is gondolkoztam rajta, megmarad a 80-as évek misztériumának. Egy biztos, egy ilyen alapos analízálás után már csak a toll temetési szertartása következhetett, összerakása ugyanis lehetetlennek bizonyult ellentétben pár másodpercen belül összerakható társaival. Praktikus volt a kis tolltartóval rendelkező iskolásoknak, bár a négy szín egy egységbe integrálása jóval kevesebb méter leírását (merthogy ezt az íráshosszt a tollaknál méterben adják meg) teszi lehetővé, s csak azért nem vált kultúrkinccsé, mert még ma is ott hever a boltok polcain, kategóriájában vezető helyen, kínából importálva. :)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://metszetek.blog.hu/api/trackback/id/tr316669437

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása